#naturaldye

Posts tagged on #naturaldye

Top Posts Recent Posts

Top Posts

All the colors! So proud it's all from plant dye 🌿⁣
-- Reusable cotton rounds, now available in larger sets 👏--⁣
⁣
Ces couleurs 😍 Tellement fière de n'utiliser que des teintures naturelles! ⁣
-- Pour info, nos cotons réutilisables sont maintenant disponibles dans des plus grands lots à prix avantageux! --⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
⁣
#yellow #instacolorful #instacolor #multicolored #colorgram #colorinspiration #naturaldye #naturadyes #naturallydyed #botanicalpickmeup #earthcolors #teinturenaturelle #teinturevegetale #chooselovely #etsyca #etsyquebec #etsy #seekthepositive #greenlifestyle #liveinspired #weelpreneur #earthtones #zerowastecollective #lowwaste #lowwasteliving #naturallyimperfect #etsycanada #seekthesimplicity #theartofslowliving #multicolor.

All the colors! So proud it's all from plant dye 🌿⁣ -- Reusable cotton rounds, now available in larger sets 👏--⁣ ⁣ Ces couleurs 😍 Tellement fière de n'utiliser que des teintures naturelles! ⁣ -- Pour info, nos cotons réutilisables sont maintenant disponibles dans des plus grands lots à prix avantageux! --⁣ .⁣ .⁣ .⁣ .⁣ .⁣ ⁣ #yellow #instacolorful #instacolor #multicolored #colorgram #colorinspiration #naturaldye #naturadyes #naturallydyed #botanicalpickmeup #earthcolors #teinturenaturelle #teinturevegetale #chooselovely #etsyca #etsyquebec #etsy #seekthepositive #greenlifestyle #liveinspired #weelpreneur #earthtones #zerowastecollective #lowwaste #lowwasteliving #naturallyimperfect #etsycanada #seekthesimplicity #theartofslowliving #multicolor ...

Weaving...copper-wire and plant-dyed wool, silk and hemp.

Weaving...copper-wire and plant-dyed wool, silk and hemp ...

Back to stitching French knots for a bit. More and more I feel the benefits of this calm, slow stitching in my life. The mix of purpose and intuition is exactly what I need..

Back to stitching French knots for a bit. More and more I feel the benefits of this calm, slow stitching in my life. The mix of purpose and intuition is exactly what I need. ...

Nature’s Rainbow - Naturally dyed organic egg shells 🥚
 I have so many Easter craft ideas in mind for these beauties....but I almost don’t want to touch them, they are so pretty!.

Nature’s Rainbow - Naturally dyed organic egg shells 🥚 I have so many Easter craft ideas in mind for these beauties....but I almost don’t want to touch them, they are so pretty! ...

Naturally dyed fabric swatches lookin just like spring 🌸 Tomorrow I’m teaching a *free* natural dye workshop!! Thanks to @vans for hosting!! 6:30-8:30 pm at The Eastern (in Eastern Market) You should come! RSVP vans@neatoagency.com 💫.

Naturally dyed fabric swatches lookin just like spring 🌸 Tomorrow I’m teaching a *free* natural dye workshop!! Thanks to @vans for hosting!! 6:30-8:30 pm at The Eastern (in Eastern Market) You should come! RSVP vans@neatoagency.com 💫 ...

The best surprise of testing the #autumnhoursquilt turned out to be the back! I ended up with lots of little HST and hourglass scraps, and scraps in general, which I became obsessed with using up. So, this quilt back is pieced entirely from scraps and “waste” from the pattern on the front of the quilt! 📷 @katemccarthyphoto 
Definitely a Special Finish for #igquiltfest and prompt 22-Proud Of for #marchmeetthemaker.

The best surprise of testing the #autumnhoursquilt turned out to be the back! I ended up with lots of little HST and hourglass scraps, and scraps in general, which I became obsessed with using up. So, this quilt back is pieced entirely from scraps and “waste” from the pattern on the front of the quilt! 📷 @katemccarthyphoto Definitely a Special Finish for #igquiltfest and prompt 22-Proud Of for #marchmeetthemaker ...

I’ve spent the morning packing all your orders and I just love taking photos of the color and style combinations you’ve selected. This is one of my favorite sets from this drop. I also just really love seeing everything tied up all nicely in twine. It’s definitely a bit tedious to tie each and every pair, but I like how it looks and I have to imagine they’re fun to open. The front of the tag has size, color and style info and the back has your care instructions. Check my stories if you want to see more of the gorgeous orders from this drop. .
.
.
.
.
.
.
.
#naturallydyed #naturaldyes #naturaldye #slowfashion #plantdyed #botanicaldye #naturaldyeing #handdyed #plantdye #ecoprint #mylocaldyeplants #naturalcolors #slowfashiment #ecodye #naturalcolor #makersgonnamake #slowtextiles #natureinspired #dyersofinstagram #botanicaldyes #botanicalcolor #ecoprinting #shopsmall #letthembelittle #openworksocks #kneesocks #flashesofdelight #thingsiwanttoremember #packagingstyle #flatlaystyle.

I’ve spent the morning packing all your orders and I just love taking photos of the color and style combinations you’ve selected. This is one of my favorite sets from this drop. I also just really love seeing everything tied up all nicely in twine. It’s definitely a bit tedious to tie each and every pair, but I like how it looks and I have to imagine they’re fun to open. The front of the tag has size, color and style info and the back has your care instructions. Check my stories if you want to see more of the gorgeous orders from this drop. . . . . . . . . #naturallydyed #naturaldyes #naturaldye #slowfashion #plantdyed #botanicaldye #naturaldyeing #handdyed #plantdye #ecoprint #mylocaldyeplants #naturalcolors #slowfashiment #ecodye #naturalcolor #makersgonnamake #slowtextiles #natureinspired #dyersofinstagram #botanicaldyes #botanicalcolor #ecoprinting #shopsmall #letthembelittle #openworksocks #kneesocks #flashesofdelight #thingsiwanttoremember #packagingstyle #flatlaystyle ...

Most Recent

@royalcollegeofart ‘a kabul edilmemi sağlayan geçmiş işlerimden bahsedeyim!
1. Ekolojik Anksiyete: 21. yüzyılın genelgeçer hâletiruhiyesi haline gelen bir hissi tanımlamak için uydurduğum terim. Buna göre, bir yandan dünyanın aldığı hali düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yaparken bir yandan da inanılmaz bir çaresizlik hissediyoruz. Bireysel çabanın nafileliğiyle gücünü bir diyalektik içinde, birlikte deneyimliyoruz.
2. Oldukça geleneksel olarak görülen dokuma sanatını yeni bir görsel dil olarak kullanmaya çalışsam nasıl olurdu? Dokuma, alışılagelmiş bağlamı dışına çıkarıldığında ve değişen kültüre ayak uydurabilecek şekilde kullanıldığında, bu “öleyazmış” zanaat yeniden canlanır mı?
3. Genda Games: @innocampus ‘te @shadiparsa ile birlikte yaptığımız proje. Kız çocuklarını bilim ve mühendislik alanlarına teşvik etmek için üretilmiş bir rol yapma oyunu. Amaç, çocuk oyuncaklarındaki cinsiyet tektipleştirmesini yıkmaktı.
4. Peachy Works: Bildiğim baskı teknikleri ve yapmayı sevdiğim tarzda tasarımlar yaparken amacım kadın imajını toplumda bir tabu olmaktan çıkarmak, mitolojideki çelişkili cadı/tanrıça kadın imajını lehimize kullanmak, feminist mesajları kişisel bir ifade aracı olan modayı kullanarak yaymaktı.
5. @sat.su.ma.studio ‘da ucundan kullanmayı öğrendiğim doğal boyalarla yaptığım baskılar. İkisi de arkaik dönemlerde yaşayan insanların rutinlerine ve mitlerine gönderme yapıyordu. Çünkü Mircea Eliade’nin de dediği gibi, ne kadar sözde ilkellikten uzak, modern yaşamlar yaşarsak yaşayalım, içimizde hala o arkaik insandan bir parça yaşıyoruz. Doğayla uyumlu rutinlerimiz, kutlamalarımız onlardan izler taşıyor ve aslında hayatın anlamlılığı ve anlamsızlığı hakkında onlardan öğrenebileceğimiz çok şey var. Son görselleri Meriah’ın hikayesi ise önce tapılıp sonra hasat zamanı kurban edilen mitolojik bir figürün hikâyesi. Kültürde hem nimet hem lanet olarak görülen kadın kimliğinin ilk habercilerinden sayılabilecek bir hikâye.

Tasarım ya da görsel ifade biçimlerinde sosyal meseleleri ya da sosyal adaletsizlikleri ele almayı seviyorum. Amaç bazen farkındalık bazen değişim yaratmak. İster bireysel, ister toplumsal düzeyde. Alacağım eğitim de halehazırda 👇🏼👇🏼.

@royalcollegeofart ‘a kabul edilmemi sağlayan geçmiş işlerimden bahsedeyim! 1. Ekolojik Anksiyete: 21. yüzyılın genelgeçer hâletiruhiyesi haline gelen bir hissi tanımlamak için uydurduğum terim. Buna göre, bir yandan dünyanın aldığı hali düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yaparken bir yandan da inanılmaz bir çaresizlik hissediyoruz. Bireysel çabanın nafileliğiyle gücünü bir diyalektik içinde, birlikte deneyimliyoruz. 2. Oldukça geleneksel olarak görülen dokuma sanatını yeni bir görsel dil olarak kullanmaya çalışsam nasıl olurdu? Dokuma, alışılagelmiş bağlamı dışına çıkarıldığında ve değişen kültüre ayak uydurabilecek şekilde kullanıldığında, bu “öleyazmış” zanaat yeniden canlanır mı? 3. Genda Games: @innocampus ‘te @shadiparsa ile birlikte yaptığımız proje. Kız çocuklarını bilim ve mühendislik alanlarına teşvik etmek için üretilmiş bir rol yapma oyunu. Amaç, çocuk oyuncaklarındaki cinsiyet tektipleştirmesini yıkmaktı. 4. Peachy Works: Bildiğim baskı teknikleri ve yapmayı sevdiğim tarzda tasarımlar yaparken amacım kadın imajını toplumda bir tabu olmaktan çıkarmak, mitolojideki çelişkili cadı/tanrıça kadın imajını lehimize kullanmak, feminist mesajları kişisel bir ifade aracı olan modayı kullanarak yaymaktı. 5. @sat.su.ma.studio ‘da ucundan kullanmayı öğrendiğim doğal boyalarla yaptığım baskılar. İkisi de arkaik dönemlerde yaşayan insanların rutinlerine ve mitlerine gönderme yapıyordu. Çünkü Mircea Eliade’nin de dediği gibi, ne kadar sözde ilkellikten uzak, modern yaşamlar yaşarsak yaşayalım, içimizde hala o arkaik insandan bir parça yaşıyoruz. Doğayla uyumlu rutinlerimiz, kutlamalarımız onlardan izler taşıyor ve aslında hayatın anlamlılığı ve anlamsızlığı hakkında onlardan öğrenebileceğimiz çok şey var. Son görselleri Meriah’ın hikayesi ise önce tapılıp sonra hasat zamanı kurban edilen mitolojik bir figürün hikâyesi. Kültürde hem nimet hem lanet olarak görülen kadın kimliğinin ilk habercilerinden sayılabilecek bir hikâye. Tasarım ya da görsel ifade biçimlerinde sosyal meseleleri ya da sosyal adaletsizlikleri ele almayı seviyorum. Amaç bazen farkındalık bazen değişim yaratmak. İster bireysel, ister toplumsal düzeyde. Alacağım eğitim de halehazırda 👇🏼👇🏼 ...

2019.3.24

桜が出迎えてくれた

みはまプチマルシェ

無事に終えることが出来ました

関わってくださった皆様

ありがとうございました

たくさんの人と触れ合った一日

体調不良からくる半引きこもり生活で

視野が狭くなっていたことに気づく

春というのもあるのだろうな…

お家で一人も、お外で一人も好きだけど

やっぱり人と触れ合って語らって

そんな時を過ごす大切さを感じてあとにしました

#千葉市緑区 #鎌取 #泥染め #べんがら泥染め #べんがら染め #ナチュラルダイ #naturaldye #ワークショップ #みはまプチマルシェ #千葉市美浜区 #みはまプレーパーク #真砂.

2019.3.24 桜が出迎えてくれた みはまプチマルシェ 無事に終えることが出来ました 関わってくださった皆様 ありがとうございました たくさんの人と触れ合った一日 体調不良からくる半引きこもり生活で 視野が狭くなっていたことに気づく 春というのもあるのだろうな… お家で一人も、お外で一人も好きだけど やっぱり人と触れ合って語らって そんな時を過ごす大切さを感じてあとにしました #千葉市緑区 #鎌取 #泥染め #べんがら泥染め #べんがら染め #ナチュラルダイ #naturaldye #ワークショップ #みはまプチマルシェ #千葉市美浜区 #みはまプレーパーク #真砂 ...

Single bed spread made in Ajrakh by our artisans is a magnificent piece, dyed and made organically. This beautifully handcrafted bed spread took a lot of hard work and time to bring it in front of you guys. Output of this creation is worth every input involved. Let us know how did you find it?
Since these are exclusively made products, you can DM or what's app us to shop #makeinindia #sustainablefashion .
.
#handmade #ajrakh #ajrakhprints #bedsheet #homedecor #indiantextiles #naturaldye #organic #handblockprint #blockprint #slowfashion #summer #craftedwithlove #craftmanship #consciousfashion #ethicallymade #fairtrade #ecofashion #bedcover #creation #golocal #madderdye #madeinindia #india #nyc #mumbai #chennai #turquoisethestore.

Single bed spread made in Ajrakh by our artisans is a magnificent piece, dyed and made organically. This beautifully handcrafted bed spread took a lot of hard work and time to bring it in front of you guys. Output of this creation is worth every input involved. Let us know how did you find it? Since these are exclusively made products, you can DM or what's app us to shop #makeinindia #sustainablefashion . . #handmade #ajrakh #ajrakhprints #bedsheet #homedecor #indiantextiles #naturaldye #organic #handblockprint #blockprint #slowfashion #summer #craftedwithlove #craftmanship #consciousfashion #ethicallymade #fairtrade #ecofashion #bedcover #creation #golocal #madderdye #madeinindia #india #nyc #mumbai #chennai #turquoisethestore ...

สิ น ค้ า ม า เ พิ่ ม 
ชอบสินค้า แอ้ดไลน์มาได้เลยจ้า ..
ผ้าย้อมครามธรรมชาติสวยๆ นิ่มๆ ใส่สบายๆ สไตล์MiniHand ——————————— สั่งซื้อ Line 🆔 : 0622596546
———————————-
#MiniHand#indigothailand#handmade#naturalindigo#yukata#ผ้าย้อมครามขายส่ง#มัดย้อม#karenminidress#เสื้อทรงกะเหรี่ยง#cotton#indigoclothing#indigodye#cptton#ผ้าฝ้าย#indigo#เสื้อแขนกระดิ่ง#กระโปรงผ้าฝ้าย#กางเกงผ้าฝ้าย#กางเกงฮาเร็ม#เดรสแขนกุด#ย้อมคราม#ผ้าย้อมครามสวยๆ#organiccotton#minihand6546#harempant#indigopant#indigomaxidress#naturaldye#กางเกงขาห้าส่วน#เสื้อคลุมสไตล์ญี่ปุ่น.

สิ น ค้ า ม า เ พิ่ ม ชอบสินค้า แอ้ดไลน์มาได้เลยจ้า .. ผ้าย้อมครามธรรมชาติสวยๆ นิ่มๆ ใส่สบายๆ สไตล์MiniHand ——————————— สั่งซื้อ Line 🆔 : 0622596546 ———————————- #MiniHand #indigothailand #handmade #naturalindigo #yukata #ผ้าย้อมครามขายส่ง#มัดย้อม#karenminidress #เสื้อทรงกะเหรี่ยง#cotton #indigoclothing #indigodye #cptton #ผ้าฝ้าย#indigo #เสื้อแขนกระดิ่ง#กระโปรงผ้าฝ้าย#กางเกงผ้าฝ้าย#กางเกงฮาเร็ม#เดรสแขนกุด#ย้อมคราม#ผ้าย้อมครามสวยๆ#organiccotton #minihand6546 #harempant #indigopant #indigomaxidress #naturaldye #กางเกงขาห้าส่วน#เสื้อคลุมสไตล์ญี่ปุ่น ...